Aby zobaczyć wszystkie aktualności, również te dla członków Porozumienia prosimy przejść do zakładki “STREFA CZŁONKOWSKA”

Inf. pras. Nieudany start naboru do unijnego programu FEnIKS

Pierwszy nabór w ramach unijnego programu FEnIKS, skierowany do podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), okazał się całkowitą porażką. Lekarze POZ, którzy od tygodni przygotowywali się do złożenia wniosków, czują się mocno upokorzeni przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od wielu tygodni lekarze POZ przygotowywali się do tego konkursu. Uczestniczyli w szkoleniach (m.in. webinarach), analizowali potrzeby swoich praktyk…

Inf. pras. Co z wystawianiem ponownych recept? Ministerstwo Zdrowia uchyla się od wiążącej odpowiedzi. Czy i tym razem odpowiedzialność spadnie na lekarzy?

Do gabinetów lekarzy POZ codziennie trafiają pacjenci, którzy proszą o ponowne wystawienie recepty na lek refundowany. Do tej pory, w trosce o zdrowie swoich pacjentów, lekarze POZ wystawiali kolejną refundowaną receptę, a nie ze 100 proc. odpłatnością. Teraz obawiają się, że w wyniku kontroli mogą być za to ukarani. Federacja Porozumienie Zielonogórskie dwukrotnie zwracała się…

Szpitale nie mogą odsyłac pacjentów po recepty do POZ

https://mgr.farm/aktualnosci/szpitale-nie-moga-odsylac-pacjentow-po-recepty-do-poz/

Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza

10.07.2024 Małgorzata Solecka Kurier MP Po tym jak zapadły dwa pierwsze wyroki korzystne dla lekarzy, zwróciłam się do NFZ, by zawarł w tej sprawie ugody. Nie ma sensu przechodzić spraw w sądach i narażać płatnika na dodatkowe koszty – mówiła dziennikarzom w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do sprawy związanej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu…

Chrońmy się przed upałami. Skrajnie wysokie temperatury zagrażają naszemu życiu i zdrowiu

35 stopni w cieniu? Taka pogoda od kilku dni panuje w Polsce. Skrajnie wysokie temperatury mamy już o godzinie 9 rano! Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, dlatego łatwo popełnić błędy, które mogą odbić się na naszym zdrowiu. Jak radzić sobie z upałami i jak dbać o dzieci oraz seniorów, którzy są najbardziej narażeni na negatywne…

Zebranie LZLR-P

W dniu wczorajszym gościliśmy na spotkaniu w Lublinie – w tamtejszym LZLR-Pracodawców. Mieliśmy możliwość nawiązania kontaktów z wieloma firmami zajmującymi się sprzedażą sprzętu medycznego użytecznego dla naszych praktyk lekarskich. W drugiej części wysłuchaliśmy prelekcji pani Iwony Wójcik – jednego z expertów FPZ. Frekwencja na zebraniu była imponująca, zadawano wiele ciekawych pytań dotyczących programów UE w…

Inf. pras. Pacjenci chwalą roczne recepty…

Obecnie pacjentom, którzy stale zażywają te same leki, lekarz może wystawić receptę na rok. Jednorazowo można wykupić zapas leku na 120 dni; a wszystkie przepisane opakowania jednego preparatu trzeba wykupić w tej samej aptece, w której wykupiono pierwsze opakowanie. Recepty roczne są wystawiane już w ponad 80 proc. przychodni POZ. Przepisy, które obowiązują obecnie, są…

Nie lekceważmy kleszczy. Mogą przenosić śmiertelnie groźne choroby

Małe, groźne, atakują głównie latem – od kwietnia do sierpnia – ale od paru lat, za sprawą łagodnych zim, są aktywne przez cały rok. Ukąszenia kleszcza nie powinno się ignorować, bo może on przenosić bardzo groźne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt choroby. Najczęściej jest to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)…

Inf. pras. Duże utrudnienia w programie szczepień przeciwko HPV. Lekarze oczekują zmian

Szczepienia przeciwko HPV powinny być dostępne w każdym punkcie szczepień w gabinetach POZ – podobnie jak szczepienia zalecane. Obecny system tych szczepień jest jednak skomplikowany i kompletnie niedostosowany do codziennej pracy lekarzy. Eksperci z Federacji Porozumienie Zielonogórskie oceniają, że panuje chaos i niepotrzebna biurokracja. Efekt? Mało chętnych nastolatków do szczepienia. Jeśli do tego dodać brak…

Inf. pras. Program 40 PLUS tylko do końca czerwca 2024? Najwięcej stracą na tym pacjenci…

Założenie Programu 40 PLUS było bardzo proste, miał on odbudować zdrowie Polaków po pandemii. Wtedy wielu pacjentów nie wykonywało regularnie badań profilaktycznych, a niektórzy w ogóle ich unikali. Skutki takiego postępowania są tragiczne, do dziś nadal do gabinetów POZ trafiają pacjenci z zaawansowanymi chorobami oraz poważnie zaostrzonymi chorobami przewlekłymi. Stąd program Profilaktyka 40 PLUS pakiet…

Inf. pras. Jubileusz Federacji Porozumienie Zielonogórskie w rodzinnym gronie

W tym roku Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) obchodzi dwudziestolecie swej działalności w polskim systemie ochrony zdrowia. Uroczystości rocznicowe Federacji będą trwały przez cały rok. Rozpoczęły się 27 kwietnia uroczystym posiedzeniem zarządu oraz jubileuszową kolacją w gronie najbliższych współpracowników, która była doskonałą okazją do wspomnień z okazji dwudziestolecia rejestracji Federacji. Bogata historia tej organizacji pełna jest…

Inf. pras. Opieka koordynowana to lepsza diagnostyka i skuteczniejsze leczenie

Pacjenci POZ – bez względu na to, czy mieszkają w dużym mieście, czy w małej miejscowości, zyskują wsparcie koordynatora, szerszy dostęp do badań diagnostycznych. Pula dodatkowych badań w ramach opieki koordynowanej umożliwia specjalistom medycyny rodzinnej w pełni wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie, pacjenci zaś mają szybciej stawiane diagnozy i intensyfikowane leczenie.  Przekonała się o tym…