Zwiazek Pracodawcow Opieki Zdrowotnej

Czwartek, 06 sierpnia 2020, Do końca roku 147 dni Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

zpoz.tbu.pl

Artykuły

Artykuł testowy

Dodał Data: 2010-08-04 01:22:36 (czytane: 3699)  Wersja do druku

Pan Roman oddał krew dla swojego kuzyna, który został ranny w wypadku.
- Ja mam grupę krwi AB, kuzyn ma inną. Poszedłem krew oddać, bo mówiono, że potrzebna jest dla niego. Ale przecież tak faktycznie moja krew będzie dla kogoś innego... - dziwi się pan Roman.

- Potrzebna jest każda grupa krwi - mówi Elżbieta Budzińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. -

Często prosimy rodzinę, żeby oddała krew dla swojego bliskiego. Nie musi ona być zgodna z jego grupą. Po prostu uzupełni nasze zapasy i może uratuje życie innego pacjenta. Rodzina dostaje zaświadczenie, że dla "ich” chorego została oddana krew. W sytuacji krytycznej, jeśli brakuje danej grupy, a zabieg nie jest pilny, odkłada się go. Przy zagrożeniu życia krew musimy mieć, również sprowadzając ją z innych placówek.

Jednak nie wszystkie osoby, które się zgłaszają, krew mogą oddać.

Nie każdy może być dawcą

- Jestem zdrowa i młoda, zgłosiłam się do stacji krwiodawstwa, bo potrzebna była krew dla mojej koleżanki. Niestety, nie mogłam jej oddać - mówi pani Monika, która czuje się tym nieco skonsternowana. Okazało się bowiem, że honorowym dawcą nie może zostać każdy, choć pozornie spełnia ten podstawowy warunek - jest zdrowy. Tymczasem pani Monika waży poniżej wymaganej normy i, mimo jej szlachetnych intencji, krwi od niej nie pobrano.

Najpierw dokładne badania

Pobieranie krwi odbywa się zgodnie ze wszystkimi procedurami - osoby zgłaszające się są zbadane przez lekarza, wykonuje się podstawowe badania krwi i dopiero wtedy - po zakwalifikowaniu - można zostać dawcą.

- Krew, którą pobieramy, jest dokładnie badana, podobnie jak dawca - mówi Elżbieta Budzińska. - Czasem właśnie tu okazuje się, że ktoś choruje na WZW typ "C”, albo że ma nietypową i bardzo rzadką grupę krwi. Ta pierwsza osoba już nie może być krwiodawcą, ale dzięki nam podejmuje specjalistyczne leczenie.

Krew może oddać osoba:

• pełnoletnia do 60 roku życia, jeśli oddaje ją pierwszy raz, jeśli kolejny - do 65 roku życia
• ważąca minimum 50 kg
• która nigdy nie chorowała na wirusowe zapalenie wątroby
• niechorująca na żadną chorobę przewlekłą - cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia. Ci, którzy mają problemy z bardzo niskim ciśnieniem, nie zostaną dawcami
• która w ciągu ostatnich
6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów chirurgicznych, nawet takich, jak drobna rana głowy czy nogi, którą należało zszyć
• która w ciągu ostatnich
6 miesięcy nie miała wykonanego tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała
• która w ostatnim czasie nie przechodziła szczepień ochronnych, a aktualnie nie przyjmuje żadnych leków i ostatnio ich nie brała.
> której poziom hemoglobiny we krwi wynosi 12 g/dl i więcej (wstępne badanie kwalifikuje bądź wyklucza daną osobę) - przyp. red.

Po oddaniu krwi dawcy przysługuje:

• ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 czekolad,
• dzień wolny od pracy w dniu oddania krwi,
• bezpłatny wynik oznaczenia grupy krwi, dawca bezpłatnie otrzymuje "krew-kartę” (dokument z oznaczoną grupą krwi),
• otrzymuje zwrot kosztów przejazdu w obydwie strony do najbliższego oddziału krwiodawstwa.

Ekspert radzi - Dowiedz się, jaką masz grupę

Elżbieta Budzińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Ci, którzy oddają krew, mają u nas zrobione badania bezpłatnie, dostają tzw. krew-kartę. Ona w razie potrzeby przyspiesza podanie krwi. Jest bardzo dużo wypadków komunikacyjnych, oznaczoną grupę powinni mieć policjanci, żołnierze. Dobrze by było, żeby każdy z nas taki dokument nosił w dowodzie osobistym.

W Biłgoraju nie można uzyskać tej karty. Jest to możliwe jedynie w Zamościu.(przyp.redakcja bilgoraj.com.pl).

Wszyscy zainteresowani honorowym oddawaniem krwi mogą zgłaszać się w każdy trzeci czwartek miesiąca do Powiatowej Straży Pożarnej przy ul. Dąbrowskiego w Biłgoraju w godz. od 8 do 12 (terminy: 16 października, 20 listopada, 18 grudnia). Akcje oddawania krwi organizowane są także w gminach Łukowa (Gminny Ośrodek Kultury) oraz Józefów. - przyp. redakcja bilgoraj.com.pl


Źródło: Dziennik kwschodni

 

 

Przeczytaj rowniez:
Zebranie Wigilijne (2019-11-27 10:23:29) - Komentarzy:()
wywiad (2011-03-15 09:09:47) - Komentarzy:()
Artykuł testowy (2010-08-04 01:22:36) - Komentarzy:()Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze ()
     

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Logowanie

  Użytkownik
  Hasło

  Pilne !

  Kalendarz ważnych wydarzeń

  Artykuły

  Wróć do góry